5

Nové sklepení, Olomoucký hrad

Přímo před sebou máme samotné základy města. Podle monumentálnosti pozůstatků staveb si můžeme udělat představu, jak významnou roli Olomouc ve středověku hrála. Patřila ke správním centrům Velkomoravské říše v 9. a 10. století a byla tehdy patrně i sídlem biskupa. Bez větší újmy přečkala zhroucení Velkomoravské říše a již od roku 1034 se Olomoucký hrad stal sídlem moravských přemyslovských knížat. Nedlouho nato pozdější český král Vratislav II. v Olomouci roku 1063 obnovil biskupství s celomoravskou působností.

Samotný hrad představovala snad až do počátku 12. století skupina dřevěných objektů. V průběhu dalších let byly dřevěné budovy hradu postupně nahrazeny novými, postavenými z kamene. Kníže Svatopluk začal vedle starší svatyně ve východní části návrší budovat kostel zasvěcený sv. Václavovi. Nedokončenou stavbu předal roku 1130 jeho syn Václav biskupu Jindřichu Zdíkovi. Ten kostel nejen dostavěl a vysvětil, ale vzápětí k němu přistavěl svoji soukromou rezidenci.

Klenutou bránou pak můžete nahlédnout do obytné románské věže. Ta vznikla na přelomu 12. a 13. století k ochraně severního vstupu do hradu. Na západní straně k ní byla později připojena zachovaná mohutná raně gotická hradba.

---------------

Přesuneme se do zadní části Nového sklepení, kde si můžeme alespoň částečně představit, jak vypadala olomoucká katedrála sv. Václava v době svého vzniku před polovinou 12. století a jak se změnila po přestavbě ve století následujícím.