Krvavá pavlač
Pavlač z neomítaných cihel doplnila severní průčelí kapitulního děkanství v poslední třetině 19. století. Nechal ji vybudovat děkan Rudolf Thysebaert. Jak napovídá její název, hlavním důvodem vzniku terasy byla připomínka vraždy posledního českého krále z rodu Přemyslovců – Václava III. Do zdi u dnešního vstupu na pavlač dal děkan Thysebaert dokonce vsadit mramorovou pamětní desku, která výslovně tvrdí, že Václav III. byl 4. srpna roku 1306 zavražděn právě zde. V tom se ale děkan a jeho poradci zmýlili. Šestnáctiletý vladař, který tehdy z Olo¬mouce organizoval svoje polské tažení, byl zabit na jiném místě – v dnes již neexistujícím paláci, který se nacházel zhruba v místech posledního sálu dnešní výstavní Galerie v přízemí muzea.
Zatímco místo vraždy známe alespoň přibližně, její motiv, pachatel i průběh zřejmě navždy zůstanou nevyřešenou záhadou. Nesporný je pouze den vraždy. Pravděpodobné je, že vrah bodl Václava III. třikrát nožem do hrudi. Vše ostatní jsou dohady. Ačkoliv za iniciátory vraždy byli často označováni Habsburkové, stalo se tak spíše z popudu české šlechty, která se obávala, že jim král zabaví jejich majetek.
Vraťme se však z oblasti fantazie zpět na Krvavou pavlač. Přestože ji archeologové a historici připravili o kouzlo romantické legendy, terasa samotná umožňuje krásné a při dobrém počasí i romantické výhledy do okolí. Při poslední zastávce na cestě tisíciletím duchovní kultury na Moravě se můžeme rozloučit pohledem na sousední katedrálu sv. Václava, nedaleký někdejší premonstrátský klᚬter Hradisko, poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, ale také rovinatou Hanou i vrcholky Nízkého Jeseníku. Tedy kraj, z jehož uměleckého dědictví minulosti vám Arcidiecézní muzeum představilo nezanedbatelnou část.
---------------------
Naše prohlídka tím však skončit nemusí. Muzeum umění Olomouc spravuje nejen sbírky starého umění v Arcidiecézním muzeu, ale vystavuje také výtvarná díla 20. a 21. století Muzeu moderního umění, které je odtud vzdáleno asi pět minut chůze. Ve stálé expozici Století relativity můžete opět využít hlasového průvodce.