Erbovní sál
Největším sálem bývalé rezidence olomouckých kapitulních děkanů je reprezentační sál určený pro zasedání kapituly, dnes nazývaný Erbovní. Vznikl při přestavbě děkanství v polovině 18. století, kdy byl také vyzdoben malbami na stěnách a bohatou, polychromovanou štukovou dekorací stropu. Zatímco štukovou výzdobu stropu můžeme obdivovat dodnes, původní malby na stěnách zmizely v poslední třetině 19. století pod dřevěným obkladem stěn s malovanými erby, které sálu daly jeho dnešní jméno. V 15 metrů dlouhé a 8 metrů široké místnosti lze napočítat celkem 261 erbů olomouckých kanovníků 17. až 19. století. Je to dáno tím, že olomoucká kapitula patří mezi nejstarší na Moravě – její pravidla vyžadovala od uchazečů nejen doktorát z prestižní univerzity, ale také šlechtický rodokmen. Právě to měla náležitě demonstrovat historizující úprava Erbovního sálu.
Erbovní sál a tři následující místnosti spojuje výzdoba stropů – v každé z nich je zastoupena alegorie jednoho ze čtyř živlů, kterými jsou Země, Oheň, Vzduch a Voda. V Erbovním sále můžeme vidět Zemi, kterou zosobňují čtyři roční období a oslava pozemského života.
--------------------
Než se budeme věnovat exponátům spjatým s olomouckými kanovníky, můžeme přímo v Erbovním sále zhlédnout unikátní kolekci slonovinových řezeb.