1

Přivítání - Kočárovna, kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera

Vítejte v Arcidiecézním muzeu Olomouc, nacházíte se v prostorách olomouckého hradu, který byl vedle Pražského hradu druhým nejvýznamnějším mocenským centrem zemí Koruny české. Od raného středověku byl sídlem moravské větve přemyslovských knížat a biskupů. Zde také došlo k události, která změnila vývoj českých dějin – 4. srpna roku 1306 byl ve světské části hradu zavražděn Václav III., poslední český král z rodu Přemyslovců. Vydejte se s námi na cestu deseti stoletími dějin a kultury na Moravě.

Prohlídku Arcidiecézního muzea Olomouc zahájíme v Kočárovně u největšího z exponátů.

--------------------------

Slavnostní vůz kardinála Ferdinanda Julia Troyera je jedním z unikátů stálé expozice Arcidiecézního muzea. O co více zaslepuje oči zlatým, barokním leskem, o to méně byl donedávna jasný jeho původ. Tři tuny vážící vůz, který i se šestispřežím dosahoval úctyhodné délky 16 metrů, koupil biskup Troyer v roce 1746 ve Vídni spolu s dalšími dvěma vozy, které jsou dodnes ve sbírkách Arcibiskupství olomouckého. Všechny přitom koupil jako již použité, tzv. „z druhé ruky“, a následně je nechal nákladně přestavět.

Teprve díky restaurování víme, že původním majitelem kočáru byl pravděpodobně Louis François Armand du Plesis, vévoda de Richelieu, vyslanec francouzského krále Ludvíka XV. u císařského dvora ve Vídni. Části dochované starší výzdoby, objevené v průběhu restaurování, pak napovídají, že kočár vyrobili v první čtvrtině 18. století v Paříži.

Kabinu kočáru zdobí malby čtyř živlů reprezentované antickými bohy. Alegorii vody zosobňuje na pravé straně bůh Neptun na voze taženém dvojspřežím mořských koní. Levá strana je věnována alegorii vzduchu v podobě boha Eola, kterého obklopují větry čtyř světových stran. Na čelní stěně kabiny je znázorněna bohyně Země Ceres jedoucí na voze s dračím spřežením a k živlu ohně odkazuje výjev z Vulkánovy dílny, který je umístěný ve spodní části zadní stěny. V její horní polovině je olejomalba na plátně s alegorickým námětem Triumfu obnovujícího se Dne nad Nocí, dílo císařského dvorního malíře Michelangela Unterbergera.

Čtyři základní živly zde spojuje symbolika věčně se opakujícího denního cyklu – jedná se tedy o téma věčnosti, pomíjivosti a zároveň cykličnosti. Výzdoba tak symbolicky připomíná nepřerušenou obnovu knížecího a církevního úřadu, ke které dochází s každým novým biskupem.

-------------------------

Přímo v expozici Kočárovny se můžeme podívat, jak tento velkolepý vůz vypadal za provozu. Zachycuje ho unikátní panoramatický obraz slavnostního vjezdu kardinála Ferdinanda Julia Troyera do Olomouce při příležitosti jeho intronizace, tedy uvedení do úřadu.